Довідка про виконання галузевих угод між Міністерством промислової політики України, Союзом хіміків України, Міністерством палива та енергетики України, Міністерством охорони здоров`я України, Об`єднанням організацій роботодавців медичної та мікробіологічної промисловості та Центральною Радою профспілки за перше півріччя 2008 року

Аналіз стану виконання Галузевих угод свідчить про те, що більшість положень виконується в повному обсязі, але є чимало проблем, які потребують вирішення. За даними профспілкової звітності на підприємствах, що перебувають у сфері впливу галузевої профспілки діє 283 колективних договори, що становить 98,0 відсотки від загальної кількості підприємств у тому числі:

на підприємствах хімічної та нафтохімічної промисловості цей відсоток становить – 99,8, нафтопереробної – 98,6, медичної – 99,9, мікробіологічної – 100, нафтопродуктозабезпечення – 100, інших галузей – 99,6. Зазначений показник є найвищим порівняно з попередніми роками. Чисельність працівників, охоплених колдоговорами в цілому у галузях промисловості збільшилась і становить 99,6 відсотки.

Стовідсотково охоплені колективними договорами працюючі на підприємствах Дніпропетровської, Івано-Франківської, Київської, Кримської АР, Полтавської, Сумської, Харківської, Черкаської, Чернігівської, м. Києва та ВАТ “РівнеАзот”, ЗАТ “Чернівецький хімзавод”, ВАТ “Херсоннафтопереробка”, ДП “Укрхімтрансаміак”. При цьому значно покращився зміст колективних договорів, підвищилась їх спрямованість на соціальний і економічний захист працівників.

Варто також зазначити, що зменшилась кількість підприємств до шести, на яких не укладені колдоговори і це ті підприємства, які знаходяться у процедурі банкрутства.

Разом з тим не внесені зміни та доповнення в раніше укладені колективні договори. Така ситуація характерна для підприємств Донецької області: ВАТ “Концерн “Стирол”, ВАТ та ЗАТ “Еластомер”.

Завдяки спільним зусиллям сторін соціального діалогу вдалося досягти деяких позитивних результатів на забезпечення подальшого розвитку виробництва. Так, за підсумками першого півріччя випуск хімічної та нафтохімічної продукції збільшився на 6,2%, фармацевтичної на 12,9%.

Але на жаль у нафтопереробці зберігається падіння виробництва, яке становить 21,6. За цей період обсяги первинної переробки нафти зменшились на 31,7% і склали 5 млн.тон.

Реалізуються домовленості за галузевими угодами щодо зростання рівня заробітної плати, як середньої так і мінімальної. Так, протягом першого півріччя 2007 року у всіх галузях промисловості збільшився розмір середньомісячної заробітної плати і на 1.07.08 складав (дані Держкомстату):

у хімічному виробництві — 2003 грн., виробництві гумових та пластмасових виробів — 1581 грн., нафтопереробці — 2654 грн., фармацевтичному — 2054 грн.

Але на жаль, зростання цін на споживчому ринку знижує купівельну спроможність заробітної плати. Саме ці обставини змусили ЦР профспілки звернутися до ФПУ з приводу неконтрольованого росту цін.

Активізувалась робота щодо реалізації на підприємствах, в установах і організаціях підвищених договірних гарантій з оплати праці (тарифної ставки робітника 1 розряду з нормальними умовами праці: для хімічної та нафтохімічної промисловості не нижче 110% законодавчо встановленого розміру прожиткового мінімуму; медичної та мікробіологічної — не нижче 120% , для нафтопереробної промисловості, нафтопродуктозабезпечення та підприємств магістральних нафтопродуктів встановлено співвідношення між простою, некваліфікованою роботою і першим розрядом у розмірі 1,08.

Так, за даними обласних рад профспілки майже на 20% збільшилась кількість підприємств, які реалізували норми галузевих угод стосовно тарифної ставки І розряду: (80 підприємств — 28% на рівні галузевих угод, 53 або 18,7 — вище рівня).

А такі підприємства як: Лисичанський ЗАТ “Линік”, ВАТ “Лисичанськнафтопродукт”, ЗАТ “Сєвєродонецьке об? єднання АЗОТ”, “ОРХІМ”, Дніпроперовське ТОВ “Український завод СКГШ”, ВАТ “Лінде ГАЗ Україна”, ВАТ “Київмедпрепарат”, ЗАТ НВЦ “Борщагівський хімфармзавод”, ВАТ “Укрнафтохімпром”, ЗАТ “Укртатнафта”, та інш. встановили тарифні ставки робітників і розряду на рівні, що перевищує прожитковий мінімум в 1,5-2 рази, що свідчить про високу соціальну відповідальність роботодавців цих підприємств та принципову позицію голів профкомів.

Зменшилась також до 156 підприємств (54%) які встановили мінімальні гарантії в оплаті праці нижче ніж передбачено галузевими угодами, або на рівні мінімальної зарплати встановленої державою( І півріччя 2007 р. - 186 або 62,2%). І що найбільш прикро, що серед таких підприємств залишається одне з кращих підприємств хімічного виробництва — ВАТ “Концерн “Стирол”.

За перше півріччя загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати скоротилася всього на 0,5 тис. грн. Зокрема скорочення відбулося за рахунок підприємств хімічної та нафтохімічної промисловості ( на 2,4 млн.грн.). Водночас борги значно збільшились на підприємствах медичної промисловості, де основним боржником є Одеське хіміко-фармацевтичне підприємство “Біостимулятор”, що має борг 3,5 млн.грн.

Загальна сума боргу на 1.07.08 року складає 29,6 млн.грн.(30,1 — 2007 р.).

Зокрема у галузях промисловості:

- хімічна та нафтохімічна

- 22,2 млн.грн.(24,6 млн.грн. -2007 р.);

- нафтопереробна

- 1,6 млн.грн. (1,8 млн.грн. -2007 р.);

- медична

- 5,5 млн.грн. (3,3 млн.грн. -2007 р.)

- мікробіологічна

- млн.грн.(0,300 млн.грн. -2007 р.)

- нафтопродуктозабезпечення

- 0,300 млн.грн. (0,300 млн.грн. -2007 р.)

У структурі боргу із виплати заробітної плати, як і раніше, найбільшими (75%) залишаються борги працівникам підприємств: ДП “Первомайський Хімпром” (8,0млн.грн.), ВАТ АК “Свема” (3,1 млн.грн.), ВАТ “Лисичанський завод ГТВ”(5,8 млн.грн.), Бердянське ДП скловолокна (2,8 млн.грн.), ВАТ “Новороздільський завод складних мінеральних добрив” (1,3млн.грн.), ВАТ “Галол” (1,2 млн.грн.) із них 70,9 % — борги працівникам хімічної та нафтохімічної промисловості.

За даними звітності протягом першого півріччя 2008 року чисельність працюючих у галузях промисловості загалом зменшилась на 6805 чол., причому зменшення в основному відбулося за рахунок хімічної та нафтохімічної промисловості (4607 чол.). Незначне зменшення відбулося в усіх областях, більш помітне - на підприємствах Луганської, Полтавської областей.

За перше півріччя різниця між тими хто вибув і прийнятими працівниками склала 2,9 тис. чол, тобто не досягнуто балансу між прийнятими і вибувшими, хоча цей показник більш реальну картину показує за підсумками року. Так як і в попередні періоди переважна більшість працівників залишила робочі місця за власним бажанням.

Перше півріччя характеризувалося подальшим зменшенням обсягів вимушеної неповної зайнятості та підвищенням ефективного використання робочого часу. Кількість працівників, яких було переведено за ініціативою адміністрації на скорочений робочий день ( тиждень) за січень-червень 2008 року порівняно з відповідним періодом попереднього року зменшилась на 51,6% і становила 4765 в тому числі:

- у хімічній та нафтохімічній промисловості

- 2927 чол. (7980–перше півріччя 2007 р.);

- нафтопереробній

- 1495 чол. ( 625 –перше півріччя 2007 р.):

- медичній

- 202 чол. ( 240 –перше півріччя 2007 р.);

- мікробіологічній

- 3 чол. (322-перше півріччя 2007 р.);

- нафтопродуктозабезпечення

- 54 чол. ( 88 — перше півріччя 2007 р.);

- інші галузі

- 84 чол. (59 – перше півріччя 2007р.).

Упродовж першого півріччя 2008 року було створено 1021 робоче місце. За півріччя що минуло зареєстровано 66 нещасних випадків пов? язаних з виробництвом, що на 12% менше ніж було у першому півріччі 2007 року.

Разом з тим не всім підприємствам удалося реалізувати досягнуті домовленості галузевих угод. Залишається значною кількість підприємств де тарифна ставка працівника першого розряду не відповідає рівню галузевих угод.

Актуальним є питання повної ліквідації заборгованості із виплати заробітної плати.

Спостерігається подальше зменшення чисельності працюючих, особливо на підприємствах хімічної та нафтохімічної промисловості.

Уже кілька років поспіль в галузевих угодах порушується питання про низький рівень зарплати в собівартості продукції, але й сьогодні, за даними офіційної статистики цей відсоток дорівнює: у хімічній та нафтохімічній промисловості — 8,0%, нафтопереробній — 2,5%, в цій промисловості матеріальні витрати складають — 92,5%.

Не досягнуто належного впливу на стан умов праці та її бюджету.

Що стосується контролю за виконанням галузевих угод, то, за інформацією обласних рад профспілки кількість проведених перевірок становила 304, у тому числі спільно з Державною інспекцією праці 31. За поданням профспілок ініційовано 163 звернень до суду, погашено заборгованості на суму 2,4 млн.грн., порушено 13 справ про притягнення винних осіб до відповідальності, у тому числі 11- на підставі Кодексу України про адміністративні правопорушення, 2- на підставі Кримінального Кодексу.

Незважаючи на значну проведену роботу профспілковими органами всіх рівнів щодо здійснення контролю за виконанням галузевих угод, колективних договорів, в сучасних умовах, вона є недостатньою і малоефективною.

Підготовлено:
Відділом з питань захисту соціально-економічних
інтересів працівників.